Pred každou masážou si prosím prečítajte nižšie uvedené články. Poskytnú Vám potrebné, ale i zaujímavé informácie o masáži, čo je pred, počas a po masáži dôležité a tiež to, ktorá a kedy je najvhodnejšia a ktorá a kedy sa neodporúča s prihliadnutím na Váš zdravotný stav.
Tešia sa na Vás naši maséri:
Lucka (klasická, športová masáž, medová detoxikačná masáž, ušné sviečky, čokoládová, kávová,relaxačná, anticelulitídna, aromaterapeutická, antimigrenózna masáž)
Mariana (klasická, medová detoxikačná masáž, ušné sviečky, čokoládová, kávová,relaxačná, anticelulitídna, aromaterapeutická masáž, bankovanie)
Z histórie
Čo je to masáž?
Wikipédia definuje slovo "masáže" ako súčasť mechanoterapie, sústavy hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Cieľom je zvýšenie funkčnej zdatnosti, odstránenie únavy alebo liečenie.
Masáž tela sa dá považovať za jeden z najstarších spôsobov terapie. Predpokladá sa, že vznikla pri reflexnom trení bolestivých miest na tele, neskôr sa používala na zmiernenie únavy.
Najstaršie zmienky o masáži sa našli v Egypte na Erbesovom papyruse z roku cca 5000 pr.n.l. avšak prvými, ktorí popísali liečivé účinky boli Číňania okolo roku 3000 pr.n.l. Vo východných kultúrach bola masáž tela praktizovaná od dávnych čias a je súčasťou ich životného štýlu dodnes. „Kniha vnútornej medicíny Žltého Cisára“ z roku 2700 pr.n.l. odporúčala dychové cvičenia, masírovanie kože a svalov a cvičenie nohami a chodidlami pri paralýze, horúčke a triaškach.
V Indii bola masáž súčasťou osobnej dennej hygieny obyčajných ľudí. Alexander Veľký pri vpáde do Indie v r. 327 pr.n.l. zistil, že indickí lekári používajú masáže ako liečebný prostriedok. Je súčasťou a jedným zo základov tradičnej indickej medicíny a ponímania zdravia ako holistického princípu – Ayruvedy.
Masáž bola hlavnou metódou liečby bolesti Gréckymi lekármi. Bolo známe, že Július Cézar podstupoval každý deň masáže pre vyžarujúce bolesti. Hipokrates učil, že „lekári majú byť vzdelaní v mnohých odboroch...ale najmä v umení trenia, lebo trenie spevní kĺb, ktorý je príliš voľný a uvoľní ten, ktorý je príliš tuhý. Rimania sa naučili umeniu masáže od Grékov. Najväčšiu zásluhu o rozvoj masáže mal v tomto období Galenos, slávny rímsky lekár, hlavný lekár školy gladiátorov. Ten zaviedol masáž ako súčasť tréningovej prípravy gladiátorov. Delil masáž na prípravnú (frictio) pred zápasom a apoterapeutickú po zápase. Galenos sa právom považuje za praotca športovej masáže. V starovekom Grécku a Ríme však masáže neboli chápané iba ako liečebná metóda, ale boli filozofmi a lekármi cenené aj pre ich relaxačné účinky a „celkové uchovávanie tela a mysle“.
V stredoveku pod veľkým vplyvom kresťanstva nastal úpadok v starostlivosti o telo a masáž používali len Arabi a Turci.
O novodobý rozvoj masáže sa zaslúžil Peer Henrik Ling (1776-1839). Ling bol Švéd, ktorý cestoval do Číny, kde si dokonale osvojil a pochopil masážne techniky. Z nich vyvinul vlastný systém masáží, založených na rôznych pohyboch zahrňujúcich tlak, trenie, kmitanie a krúženie. V roku 1813 v Štokholme založil prvú masérsku školu a zaradil masáž do telovýchovnej sústavy. Na základe jeho poznatkov vznikla zásluhou Komory Trénovaných Masérov v Anglicku v roku 1894 fyzioterapia. Počas prvej svetovej vojny liečili vojakov s poranením nervov masážami a nemocnica St. Thomas v Londýne mala svoje masérske oddelenie až do roku 1934. Následný prelom vo viacerých oblastiach medicíny spôsobil, že sa úloha fyzioterapie a masáže odsunula do úzadia pre objavy možných elektromechanických stimulácií tkanív. V dnešnej dobe sa našťastie úloha masáže opäť reetabluje.
Otcom novodobej masáže je profesor Zabludovsky, ktorý napísal viac ako 100 pojednávaní o masáži. Samostatná športová masáž vznikla vo Švédsku a Fínsku, ktorú na si na OH v r. 1900 osvojili americkí športovci a od nich upravenú prevzali európski športovci na OH v r. 1912.
Väčšina ľudí obľubuje masáže. Už v staroveku pripisovali masáži liečivé a blahodárne účinky na človeka. A toto pretrváva až do dnes.
Prečo si dopriať masáž?
Masáž je dotyková terapia, ktorá je nielen nádherne príjemným a uvoľňujúcim zážitkom, ale navyše je mnohými spôsobmi prospešná celkovému telesnému zdraviu. Môže uvoľniť napätie v tele, upokojiť myseľ a tým, že má súčasne liečebný účinok na najrôznejších úrovniach, má pozitívny vplyv na celý psychofyzický organizmus človeka.
Na fyzickej úrovni masáž ovplyvňuje všetky telesné systémy, zlepšuje ich funkčnosť a bezprostredne odstraňuje niektoré nežiaduce symptómy. Môže dopomôcť aj k uvedomovaniu si seba samého, môže posilniť sebavedomie prijímajúceho, uvoľniť jeho emocionálne bloky, zvýšiť jasnosť uvažovania a môže vám taktiež pomôcť spojiť sa s vaším „vnútorným svetom“. Masáž súčasne uvoľňuje aj osviežuje. Poskytne vám čas na obnovenie vnútornej harmónie a fyzickej pohody, tak aby ste mohli opäť s odvahou a optimizmom čeliť starostiam i radostiam svojho každodenného života.
Dotyk je základným ľudským inštinktom a má silu a moc upokojovať a odovzdávať informácie a emócie na mnohých úrovniach. Dokáže uvoľniť telo, upokojiť myseľ, podporiť proces uzdravovania a navodiť stav celkovej fyzickej pohody.
Masáž by mala byť kombináciou prepracovanej techniky a láskyplného dotyku, tak aby masérove ruky uvoľňovali nielen napätie zachytené v svaloch, ale boli aj prejavom pocitu uznania a rešpektovania celej osobnosti prijímajúceho. Zatiaľ čo masáž je sama o sebe aktívnou činnosťou, základnou kvalitou dotyku je pokoj, stíšenie sa a vnútorný pocit harmónie medzi oboma zúčastnenými osobami. Zo všetkých týchto dôvodov je masáž vysoko prospešným spôsobom terapie, pretože môže v prijímajúcom navodiť pocit dostatočného bezpečia tak, aby sa mohol plne fyzicky uvoľniť a následne uvoľniť aj niektoré bloky v najhlbších častiach svojej mysle.
Masáž tela
Rýchle tempo moderného života sa v kombinácii so sedavým životným štýlom a dôrazom na mentálnu aktivitu prejavuje veľkým zaťažením tela, aj celého organizmu. Súčasťou masáže tela sú celé systémy a vzorce ľahkých dotykov i stimulúcich úderov, ktorých kombinovanie má za cieľ navodiť harmonický stav pokoja a oživenie celého organizmu. Masáže väčších plôch tela môžu značne pomôcť najrôznejším telesným systémom klienta, možno ich použiť pri riešení najrôznejších zdravotných problémov a rovnako tak na posilnenie úrovní energie.
Masáž hlavy
Tento typ masáže, ktorý má pôvod v Indii, predstavuje relatívne nový prírastok k najrôznejším typom masážnych terapií dostupných v súčasnosti na Západe. Napriek tomu si masáž hlavy veľmi rýchlo získala širokú popularitu.
Masáž hlavy sa vykonáva ľahko, klient sa nemusí vyzliekať a netreba používať masážne oleje. Je to pokojný a účinný postup, ktorý možno robiť takmer všade. Hlboko ovplyvňuje celú škálu fyzických a emocionálnych problémov, najmä tých, ktoré sú spájané s napätím a stresom. Masáže hlavy sa taktiež môžu stať základnou súčasťou rutinnej starostlivosti o svoje telo a zdravie.
Masáž nôh
Masáže nôh môžu mať veľmi pozitívny terapeutický účinok najmä pre tých, ktorí trávia na nohách veľkú časť dňa a nohy si viac namáhajú. Masážne techniky na masáž nôh sú podobné ako techniky používané pri masáži iných častí tela, treba ich však do istej miery upraviť a prispôsobiť. Sú rovnako dobré na uvoľnenie a na posilnenie nôh, najmä pri použití konkrétnych aromaterapeutických olejov. Rutinné masáže nôh a chodidiel zlepšujú aj krvný obeh a celkový zdravotný stav. Pri kompletnom ošetrení nôh môže byť účinok masáže zvýšený reflexologickým ošetrením a akupresúrou, zameranými na uvoľnenie zablokovaných miest v dráhach, ktorými prúdi životná energia. Tieto metódy zlepšia všetko, od bežnej migrény až po poruch imunitného systému.
Reflexológia sa usiluje o odstránenie miest zablokovanej energie a dosiahnutie rovnováhy v tele. Pôsobí na rôzne časti tela stimuláciou zodpovedajúcich reflexných bodov na chodidlách a nohách tlakom prstov. Tam, kde boli obmedzené funkcie organizmu nachádzame upchatia v podobe nahromadených látok, ktoré neboli odstránené krvným a lymfatickým obehom. Na každom chodidle sú reflexné body príslušnej polovice tela a obe chodidlá predstavujú mapu celého tela s reflexnými bodmi chrbtice, vedúcimi po vonkajšom obvode oboch chodidiel.
Pred a po masáži
Pred masážou
- vhodná konzumácia ľahkej stravy
- skonzultujeme zdravotný stav
- upozornenie na alergie
- masáže sa netreba obávať, nech máte ťažkosti akékoľvek, po spoločnej dohode prispôsobíme masáž Vašej individualite
- je vhodné sa doma pred masážou osprchovať, kožné póry sa otvoria a lepšie sa vstrebávajú látky obsiahnuté v masážnom oleji
- odložte si hodinky, retiazky, prstienky
- je vhodnejšie vypnúť si mobilný telefón
- vyzlečte sa a oblečiete si jednorázové spodné prádlo
- pri masáži musí byť zakrytá každá nemasírovaná časť tela, budete sa cítiť pohodlne a príjemne, osušky sú k dispozícii
- počas masáže sa pokojne uvoľnite a vychutnajte si liečivú moc dotyku
- ak Vám počas masáže bude čokoľvek nepríjemné, neváhajte to ihneď oznámiť
Po masáži
- pite veľa vody, aby obličky vylúčili toxíny z Vášho tela
- po masáži sa vyhnite aspoň do druhého dňa konzumácii alkoholu a cigariet, neponáhľajte sa ani s konzumáciou kávy
- tiež je vhodné neponáhľať sa s konzumáciou jedla alebo voliť ľahkú stravu (po jedle je energia prirodzene odčerpávaná na trávenie potravy a procesy po masáži sa môžu spomaliť alebo zastaviť)
- obmedzte ťažké fyzické či psychickeé výkony
- ak sa budete cítiť ospalý / á, doprajte si oddych
- ak sa budete cítiť povzbudení a budete pomalšie zaspávať, nie je dôvod na obavy, príčinou je vyrovnanie tokov energie v tele
Kedy masáž nie je vhodná?
- bezprostredne po jedle
- bezprostredne po veľkej telesnej námahe – je lepšie počkať do druhého dňa
- pri akútnej infekčnej alebo kožnej chorobe
- pri horúčke – ak ste prechladnutý/á
- pri kŕčových žilách neabsolvovať masáž nôh (chodidlá masírované byť môžu)
- pri rakovinovom ochorení
Ak máte niektorý z nižšie uvedených problémov, poraďte sa s Vaším lekárom:
- pri problémoch s krvným tlakom
- pri cukrovke
- pri epilepsii
- pri chronických kožných chorobách
Fotogaléria: MASÁŽE
Táto fotogaléria je prázdna.